PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN

HAKSIZ FAİZLER 3 MİSLİ OLARAK GERİ ÖDENECEK

Türkiye’de faaliyet gösteren ve aralarında devlet bankaları ile büyük bankaların bulunduğu 12 bankanın, 2007 ile 2011 yılları arasında, yasalara aykırı olarak gizli anlaşmalarla müşterilerini zarara uğrattıkları Danıştay kararıyla kesinleşti.

Bu kararın sonucu olarak, 21/08/2007 ile 22/09/2011 tarihleri arasında;

a) Bu bankalardan konut, taşıt ve tüketici kredisi alan,

b) Bu bankaların kredi kartını kullanan,

c) Bu bankalarda vadeli hesabı olan,

d) Bu bankalardan ticari kredi kullanan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (şahıs ve şirket) haksız rekabet dolayısıyla uğratılmış oldukları zararın 3 katı kadar bir tazminat almaları imkanı ortaya çıkmıştır.

Bunun için, durumu yukarıda belirtilen niteliklere uygun olan banka müşterilerinin işlemin yapıldığı tarihten itibaren en geç 10 yıl içerisinde dava açmaları gerekmektedir.

Anlaşmaya dahil olan ve kendilerine karşı dava açılabilecek bankalar:

Akbank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş.), Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası

Haksız anlaşma (Kartel) nedeniyle müşterilerin uğradığı zarar ise Rekabet Kurumu kararına göre;

Konut kredilerinde 0,15 puan,

İhtiyaç kredilerinde 0,10 puan,

Taşıt kredilerinde ise 0,5-0,20 puan olarak hesaplanmıştır.

***

Türkiye’deki bankacılık piyasasının çok büyük bir kısmına hakim olan bu bankalardan elde ettiği haksız kazancı müşterilerine gönüllü olarak iade etmelerini beklemek Türkiye gerçeklerine uymadığından, bu davranıştan zarar gören tüm tüketicilerin dava açmaları gerekmektedir.

Zamanaşımı dolmadan…

 

DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN SORUN CEVAPLAYALIMDAN BİZE YAZIN.

Reklamlar